Diety

Dieta OXY

Dieta białkowa OXY

dieta oxy skutecznaLato już w pełni, a na zewnątrz panuje piękna pogoda. Taki czas kojarzy nam się zazwyczaj z plażą i kąpielami, nie zabraknie także pysznego jedzenia i wieczorów pełnych relaksu. Wiele osób na myśl o sezonie wakacyjnym wpada w panikę, ponieważ nie udało im się dotąd zrzucić zbędnych kilogramów, a jak wiadomo każdy chciałby jak najlepiej zaprezentować się w stroju kąpielowym. Na pomoc przychodzi nam dieta OXY. Nie zawsze będzie to jednak proste zadanie, musimy bowiem wykazać się samozaparciem i konsekwencją. Najważniejszą rolę odgrywać będzie dieta, gdyż sama aktywność fizyczna to nie wszystko. W sieci znajdziemy ich całe mnóstwo, która z nich może okazać się skuteczna akurat dla nas? Dzisiaj sprawdzimy jedną z nowości czyli dietę białkową OXY, która przynajmniej z założenia ma stanowić alternatywę dla diety dukana.

Dieta OXY – fazy


Dieta OXY to dieta o obniżonej kaloryczności, która skupia się na przyjmowaniu zwiększonej ilości białka zwierzęcego. Jej okres stosowania jest dość krótki, dlatego uważana jest za nieszkodliwą i nie wywołującą efektów ubocznych. Dieta białkowa OXY, jak większość popularnych diet składa się z trzech, kolejnych faz. Każda z nich trwa równo siedem dni, a w jej czasie możemy spożywać jedynie określone produkty. Podstawę naszego jadłospisu stanowią wówczas antyoksydanty. Należy do nich shake, który składa się z owoców żurawiny, otrąb pszennych oraz kefiru. Podobno pity regularnie usuwa toksyny z naszego organizmu i neutralizuje skutki uboczne diety proteinowej, do których zalicza się najczęściej zmęczenie, kłopoty z zasypianiem i wypróżnieniem, a także problemy wątrobowe. Jak przebiegają etapy diety? Przyjrzeliśmy się tego z bliska.

  • Etap I – Fat Burning

Jak sama nazwa wskazuje, na tym etapie skupiamy się przede wszystkim na szybkim i skutecznym spalaniu tkanki tłuszczowej. W naszym menu będzie zatem przeważać białko zwierzęce, które podane w umiarkowanej ilości ma za zadanie przyspieszyć spalanie tkanki tłuszczowej. W tej fazie powinniśmy przyjmować dużą ilość koktajli oczyszczających.

  • Etap II- Step

Ten etap ma pomóc nam w utrzymaniu efektów, które osiągnęliśmy przez ostatnie 7 dni. Jedyna różnica to taka, że do menu dodaje białko roślinne. Nasza dieta ma zatem w połowie opierać się na białku roślinnym, a w połowie na białku zwierzęcym. Nadal następuje utrata tkanki tłuszczowej.

  • Etap III- Balance

Inaczej zwana fazą stabilizacji. Nie wolno jej pomijać, ponieważ ma uchronić nas przed efektem jojo. W jadłospisie pojawiają się również węglowodany oraz tłuszcze w ilościach zalecanych przez Instytut Żywności i Żywienia. Ogólna zawartość białka w naszej diecie ma stanowić do 20%, odpowiada to mniej więcej 70 gramom dziennie, jest to więc standardowa norma spożycia dla osoby dorosłej.

Dieta OXY – wpływ na nasze zdrowie

Dieta powinna być nie tylko skuteczna, ale również zdrowa. Odchudzać należy się rozsądnie i bezpiecznie, jest to bardzo ważne. Czy zatem aby na pewno białkowa dieta OXY jest zdrowa? Czy nie wywołuje żadnych skutków ubocznych? Jej pierwszy etap jest bardzo zbliżony do diety dukana, która została ostro skrytykowana w środowisku medycznym. Opiera się bowiem wyłącznie na białku pochodzenia zwierzęcego. Nie powinniśmy się jednakże przesadnie obawiać, gdyż okres spożywania samych protein jest ograniczony do 2 tygodni, co sprawia, że owa dieta jest stosunkowo bezpieczna i nie powinna przysporzyć nam niechcianych dolegliwości. Ostatni etap diety wprowadza do naszego menu wszystkie, potrzebne składniki odżywcze.

Skuteczność diety OXY


O ile nie ma większych zastrzeżeń co do jej bezpieczeństwa, o tyle nie do końca uznawana jest za skuteczną. Owszem możemy dzięki niej zrzucić kilka kilogramów lecz szybki spadek wagi powiązany będzie ze spaleniem glikogenu czyli cukru zapasowego, który magazynowany jest w wątrobie oraz mięśniach szkieletowych. Nie uda nam się więc w tak krótkim czasie spalić tkanki tłuszczowej, jest to niemożliwe, ponieważ dopiero po 2 tygodniach diety nasz organizm zaczyna spalać tłuszcz. Co to właściwie oznacza? Otóż dieta białkowa OXY niesie ze sobą spore ryzyko wystąpienia efektu jo-jo.

Przeciwwskazania do stosowania diety


Istnieje kilka przeciwwskazań do stosowania diety OXY. Oczywiście zanim zdecydujemy się wprowadzić tak restrykcyjną zmianę w naszym życiu warto udać się do dietetyka, który wykona wszystkie niezbędne badania i stwierdzi, czy możemy się na nią zdecydować. Niemniej diety białkowej nie należy stosować w przypadku ciąży, laktacji, obecności kamieni nerkowych, cukrzycy, nietolerancji pokarmowej,  niedokrwistości bądź w okresie dojrzewania.

Nie istnieje żadna cudowna dieta, która pomoże nam schudnąć 15 kilogramów w trzy tygodnie. Uzyskanie odpowiednich efektów jest uzależnione od naszego wysiłku. Ważna będzie więc aktywność fizyczna oraz dieta, która trwa dłużej aniżeli miesiąc. Nie musi aż tak nas ograniczać. Wystarczy, że będziemy zdrowo się odżywiać i zrezygnujemy z tłustych potraw i słodyczy. To będzie dobry początek do wielkich zmian w naszym życiu.