Porady

Chrom pomaga w odchudzaniu

Chrom na odchudzanie, ponieważ jest niezbędnym pierwiastkiem śladowym, któremu poświęcono wiele uwagi. Przeprowadzone badania wskazują, że jego długoterminowe stosowanie skutecznie kontroluje poziom glukozy we krwi. Co z kolei przekłada się na większe korzyści dla naszego zdrowia.

Kiedy spożywasz węglowodany, są one rozkładane na cukier i wchłaniane do krwi. Wielkość wzrostu cukru we krwi, a następnie wzrost insuliny, uzależniony jest od spożywanej żywności. Spowolnienie uwalniania cukru do krwi jest pierwszym krokiem do kontrolowania poziomu cukru we krwi i jednym z najważniejszych celów każdej zdrowej diety.

Chrom pomaga kontrolować poziom cukru we krwi

chrom na odchudzanieSuplementacja chromu jest prostą metodą poprawienia kontroli cukru we krwi. Kilka badań wykazało, że ​​chrom może normalizować poziom cukru we krwi, poprawić jego wykorzystanie we krwi i zmniejszyć zapotrzebowanie na insulinę u pacjentów z nietolerancją glukozy i opornością na insulinę. Zgodnie z badaniami, utrzymywanie poziomu cukru we krwi wiąże się z utratą tkanki tłuszczowej oraz zmniejszeniem apetytu, eliminując tym samym wiele przewlekłych chorób, takich jak choroby serca, cukrzyca itd.

Chrom na odchudzanie, a poziom cholesterolu

Chrom odgrywa również rolę w metabolizmie tłuszczu. W kilku badaniach obserwowano wpływ chromu na profile lipidowe. W wielu z nich stwierdzono zmniejszenie stężenia triglicerydów, aż o 32%, a także zmniejszenie całkowitego cholesterolu LDL. Te pozytywne efekty odnotowano podczas analizy ryzyka wystąpienia choroby serca u zdrowych osób i cukrzycy lub nietolerancji glukozy.

Chrom zmniejsza łaknienie

Praktyki dotyczące żywności na bazie skrobi i cukru są powszechne i są rodzajem uzależnienia. W jednym z badań, podczas których spożywano 600 mikrogramów pikolinianu chromu przez 8 tygodni wykazano zmniejszenie potrzeby węglowodanów. Kiedy poziom cukru we krwi jest niski, łaknienie cukrów i skrobi jest wzmożone i występuje tendencja do nadmiernego spożywania kalorii. Chociaż nie zostało to uwzględnione w tym badaniu, suplementacja chromu mogła pomóc ustabilizować poziom cukru we krwi i zmniejszyć zapotrzebowanie na pokarmy obciążone węglowodanami.

Chrom zapobiega gromadzeniu się tłuszczu 

Badania nad suplementacją chromu były przeprowadzane przez sportowców i wykazały, że suplementacja pikolinianu chromu zmniejsza masę tłuszczu i może prowadzić do utraty wagi.