Porady Zdrowe odżywianie

Zielona kawa na odchudzane – opinie i właściwości

Debata na temat picia kawy obiła się o uszy większości z nas. Naukowcy zadają sobie wiele trudu próbując udowodnić, czy popularny napar jest rzeczywiście dobry dla zdrowia. Istnieją również kontrowersje dotyczące stosowania zielonej kawy. Ziarna zielonej kawy stały się znanym środkiem odchudzającym po ich pojawieniu się w „The Dr. Oz Show”.

Zielona kawa na odchudzanie

zielona kawa na odchudzani opinieZiarna zielonej kawy pochodzą z ziaren kawy, które nie były palone. Ziarna kawy zawierają związki zwane kwasami chlorogenowymi. Niektórzy uważają, że związki te mają działanie przeciwutleniające, obniżają ciśnienie krwi i pomagają schudnąć. Wypalona kawa zmniejsza zawartość kwasu chlorogenowego. Dlatego picie kawy nie zapewnia takich samych efektów, co niepalone ziarna.

Ekstrakt jest sprzedawany w postaci pigułek i można go znaleźć w internecie lub w sklepach ze zdrową żywnością. Zalecana dawka wynosi od 60 do 185 miligramów dziennie.

Zielona kawa – fakty czy fikcja?

Czy ekstrakt z zielonej kawy rzeczywiście sprzyja utracie wagi? Nie było wiele badań nad kwasami chlorogenicznymi i ich skutecznością jako produktów odchudzających. Przegląd badań wykazał, że ekstrakt z zielonej kawy może potencjalnie pomóc w odchudzaniu. Ale udokumentowane skutki utraty wagi były niewielkie, a prace badawcze nie były długoterminowe. Eksperymenty były również słabo zaprojektowane. Tak więc nie ma wystarczających dowodów na to, że suplementy są skuteczne lub bezpieczne.

Czy ekstrakt z zielonej kawą ma inne korzyści zdrowotne?

Zielona kawa może pozytywnie wpłynąć na wchłanianie i wykorzystanie węglowodanów przez nasz organizm. Zgodnie z hipotezami, wzbogacenie kwasu chlorogenowego zmniejsza absorpcję glukozy. Wyciąg z zielonej kawy może również pozytywnie wpłynąć na naczynia krwionośne, co ma istotne konsekwencje dla zdrowia serca. Wykazano, że dawki pomiędzy 140-720 mg na dobę obniżają ciśnienie krwi u szczurów i osób z wysokim ciśnieniem krwi.

Skutki uboczne zielonej kawy

Negatywne skutki uboczne dla ekstraktu z zielonej kawy są takie same jak zwykłej kawy, ponieważ ekstrakt wciąż zawiera kofeinę. Częste działania niepożądane kofeiny to: przyspieszone tętno, bezsenność, uczucie niepokoju, częste oddawanie moczu, niestrawność.